نوینا

سامانه های نوین ایرانیان

منو

اجاره نرم افزار یا خرید نرم افزار؟!

در ایران روش مرسوم تر استفاده از خدمات و تسهیلات نرم افزاری روش های خرید و مالکیت است. در این روش شما هزینه نرم افزار را به صورت کامل پرداخت کرده و به صورت لوکال(یعنی روی یک یا چند سیستم خاص در محل کار) در مدت مشخص(بازه های زمانی محدود مثلا یکساله یا نامحدود) از آن استفاده می کنید.

در روش خرید و مالکیت نرم افزار، استفاده از هر یک از خدمات اضافی نرم افزار مشمول هزینه شده و اضافه کردن هر قابلیت جدید به سامانه نیازمند پرداخت هزینه های لازمه است. با توجه به سرعت بالای پیشرفت و تحول لحظه ای دنیای فناوری و کسب و کار روش مذکور دارای مشکلاتی خواهد بود:

اجاره نرم افزار چیست؟

نرم‌افزارهای اجاره‌ای یا (Software as a Service) یا به صورت مخفف (SaaS) نرم‌افزارهایی هستند که به جای خرید مجوز یک نرم‌افزار و نصب بر روی کامپیوتر شخصی یا سرور سازمانی از طریق تکنولوژِی پردازش ابری (Cloud Computing) آن نرم‌افزار را اجاره و از طریق شبکه اینترنت در هر جای دنیا به آن دسترسی داشته باشد و استفاده کنید.

امروزه در دنیای مدرن، گوگل و شرکتهای بزرگ دنیا رهبری نرم‌افزارهای SaaS را به عهده دارند عملا خرید یک نرم‌افزار و نصب در شبکه محلی یک شرکت و یا سازمان خیلی به صرفه نیست و ترجیح داده می‌شود که محاسبات نرم‌افزاری را روی ابر اینترنت و یا اینترانت انجام دهند. بیشترین سهم اجاره در دنیا متعلق به نرم‌افزارهای مدیریت کسب و کار،CRM، مدیریت هزینه‌ها، مدیریت مالی، ایمیل و مجموعه نرم‌افزارهای آفیس می‌باشد.

مزایای SaaS یا اجاره نرم افزار

چرا اجاره نرم افزار در عین حال که خدمات و تسهیلات بیشتری دارد، نیازمند پرداخت هزینه کمتری است؟!

شما هنگام خرید یک نرم افزار، یک نسخه از آن را خریداری کرده و به صورت اختصاصی از ان استفاده می کنید. ولی در حالت اجاره نرم افزار مجموعه ای از افراد و سازمان ها از یک سامانه نرم افزاری استفاده می کنند که این فرایند دو مزیت اساسی دارد.

نقطه ضعف خرید نرم افزار و خدمات نرم افزاری با خرید اجناس فیزیکی چیست؟

زمانی که ما به یک وسیله مثل خودروی شخصی نیازمندیم بدون شک ترجیح می دهیم آن را خریداری کنیم تا اینکه آن را اجاره کنیم. شما می توانید یک خودرو یا یک خانه را خریداری کرده و از خدمات آن چندین سال استفاده کنید و در حتی پس از مدتی آن را به فروش برسانید!

حالا در مقابل فرض کنید یک نسخه از یک برنامه حسابداری را خریداری کرده اید!!! اول اینکه نسبت حالت اجاره آن هزینه بیشتری پرداخت کرده اید! دوم اینکه این برنامه دیگر قابل فروش و انتقال به غیر نیست و ارزش مادی ندارد! و از همه مهمتر اینکه فرض کنید تا سال بعد قوانین مالیاتی کشور تغییر کند! اگرچه شما تا ابد مالک این نرم افزار هستید ولی دیگر قادر به استفاده از آن نخواهید بود زیرا این نرم افزار از درجه اعتبار خارج شده است!

ولی تمامی مشکلات مذکور را می توان در رویکرد اجاره نرم افزار برطرف نمود. به همین دلیل است که آینده فناوری و بازار در درست پردازش ابری و نرم افزارهای تحت وب است. دوران کار با برنامه ها و نرم افزارهای محلی به پایان رسیده است. از دفتر کار خود خارج شوید. دنیای وب در انتظار شماست.